Zakładka "Pokochaj czytanie" zawiera opis kilku przedsięwzięć związanych z upowszechnianiem czytelnictwa realizowanych w szkole przez naszą bibliotekę. My także w nich uczestniczyliśmy!
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą czytelnictwo. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą czytelnictwo. Pokaż wszystkie posty
Cała szkoła przystąpiła do akcji czytelniczej "Książka na każdy miesiąc"
W roku szkolnym 2015/2016 jednym z priorytetów polityki oświatowej państwa jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W celu realizacji powyższych założeń z inicjatywy naszej pani bibliotekarki w szkole ruszyła akcja czytelnicza „Książka na każdy miesiąc”, która ma na celu popularyzację literatury, motywowanie do czytania i wyrobienie nawyku systematycznego obcowania z książką. Jak to osiągniemy? Czytając przynajmniej jedną książkę w miesiącu i dokumentując jej znajomość w zeszycie. Warto się starać, bo wszystkie zeszyty wezmą udział w konkursie na najlepszy zeszyt lektur. Nagrody zostaną przyznane w czerwcu.
Akcja skierowana jest do wszystkich uczniów naszego gimnazjum. Nad jej przebiegiem czuwają nauczyciele poloniści, a koordynatorem przedsięwzięcia jest szkolna biblioteka.
Akcja skierowana jest do wszystkich uczniów naszego gimnazjum. Nad jej przebiegiem czuwają nauczyciele poloniści, a koordynatorem przedsięwzięcia jest szkolna biblioteka.
Przygotowaliśmy obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
Zaczynamy!
Pierwsze działania, do których włączył się nasz zespół, to przygotowanie obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Z tej okazji wspólnie z panią Poznańską przeprowadziliśmy we wszystkich oddziałach naszej szkoły zajęcia przysposobienia czytelniczego, które w tym roku przebiegały pod hasłem "Warto czytać!".
Z tej okazji wspólnie z panią Poznańską przeprowadziliśmy we wszystkich oddziałach naszej szkoły zajęcia przysposobienia czytelniczego, które w tym roku przebiegały pod hasłem "Warto czytać!".
Przygotowaliśmy krótkie scenki nawiązujące do filmu
reklamowego, gdzie znani aktorzy i dziennikarze zniechęcali do czytania
książek. Oczywiście wszyscy domyślili się, że prawdziwe przesłanie
kampanii jest inne i tak naprawdę w przewrotny sposób zachęca ona do czytania.
Ciekawych informacji o korzyściach płynących z czytania dostarczył uczestnikom spotkań bibliotecznych kolejny film "Dlaczego warto czytać? To wyjdzie ci na zdrowie!" i przygotowane przez nas plansze rozpięte w bibliotece, na których wypisaliśmy 15 korzyści, jakie daje kontakt ze słowem pisanym.
Na zakończenie każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę, rozwiązując zagadki literackie.
Ciekawych informacji o korzyściach płynących z czytania dostarczył uczestnikom spotkań bibliotecznych kolejny film "Dlaczego warto czytać? To wyjdzie ci na zdrowie!" i przygotowane przez nas plansze rozpięte w bibliotece, na których wypisaliśmy 15 korzyści, jakie daje kontakt ze słowem pisanym.
Na zakończenie każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę, rozwiązując zagadki literackie.
Zorganizowaliśmy plebiscyt "Książki marzeń"
W latach 2016-2020 w całym kraju będzie realizowany „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, dzięki któremu także nasza biblioteka może zyskać fundusze na zakup nowych książek. Przygotowaliśmy w bibliotece koszyczek, do którego każdy mógł wrzucić zapisany tytuł książki, która wg niego powinna znaleźć się w zbiorach biblioteki. Wpłynęło ponad 50 propozycji. Zrobiliśmy zestawienie tytułów, a pani dyrektor zgodziła się sfinansować ich zakup. W styczniu wymarzone książki znajdziemy na półkach w naszej bibliotece!
Wykonaliśmy wystawkę książek o misiach
Miś w bibliotece? Obowiązkowo w Światowym Dniu Pluszowego Misia. Wystawka, którą przygotował nasz zespół, przybliżyła czytelnikom dwa zwierzątka utrwalone na kartach książek: Misia Paddingtona i Kubusia Puchatka.
Przygotowaliśmy też niespodziankę dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2: miś odwiedził wszystkie dzieci w klasach, a potem napisał list:
http://www.zs8.suwalki.pl/dzieje-sie-dzieje-sp2/640-list-misia-do-dzieci
http://www.zs8.suwalki.pl/dzieje-sie-dzieje-sp2/640-list-misia-do-dzieci
Biblioteka ogłosiła konkurs na najciekawszą recenzję książki
W konkursie na najciekawszą recenzję książki wzięły udział czytelniczki z klas drugich i trzecich. Komisja złożona z nauczycieli naszej szkoły wnikliwie przeczytała wszystkie prace i do finału zostały zakwalifikowane: Patrycja Śliżewska (2a), Karolina Osewska (2a), Natalia Zackiewicz (2b), Ewelina Siłkowska (2b) , Kamila Romanowska (2a), Patrycja Walendzewicz (2a), Agata Wiszniewska (3a) . Zdaniem komisji, recenzje tych siedmiu uczestniczek konkursu zasłużyły na wyróżnienie, dlatego w tym roku mamy aż siedem laureatek! Ich prace zostały opublikowane na blogu biblioteki w zakładce "Czytelnicy polecają".
http://bibgim1.blogspot.com/search/label/czytelnicy%20polecaj%C4%85
http://bibgim1.blogspot.com/search/label/czytelnicy%20polecaj%C4%85
Na zdjęciu: laureatki z panią T. Zaforymską
Sprawdziliśmy, jak i co czytają gimnazjaliści
W grudniu przeprowadziliśmy badanie aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły. Gimnazjaliści wypełnili ankiety przygotowane przez panią bibliotekarkę, my je przeanalizowaliśmy i przygotowaliśmy prezentacje.
Każda klasa miała opracowaną swoją prezentację czytelnictwa, ponadto wykonaliśmy prezentację czytelnictwa szkoły.
W lutym uczestniczyliśmy w zajęciach przysposobienia czytelniczego, gdzie zaprezentowaliśmy nasze prace. Dodatkową atrakcją spotkań był film zawierający ogólnopolski raport "Badanie czytelnictwa dzieci i młodzieży" przygotowany w ramach projektów unijnych przez Instytut Badań Edukacyjnych.
Uczestnicy zajęć mieli też możliwość podjęcia dyskusji na temat czytelnictwa, roli biblioteki w życiu szkoły i swoich preferencji czytelniczych. Dowiedzieli się, kto jest na liście najlepszych czytelników i które miejsce zajmuje dana klasa w statystyce wypożyczeń.
Subskrybuj:
Posty (Atom)

